Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

All-OVAC Football

December 1, 2012
Times Leader

All-OVAC Football

Class 1A

First Team

Beallsville - Kyle Groves, Teryn Jarrett, Ricky Tubaugh.

Bishop Donahue - Jordan Bonar, Lavante Hampton, Saquan Hill, Matt Vucelik.

Conotton Valley - Brandon Bailey, Taylor Bowdish, Jacob Hoover.

Hundred - J.P. Hennen, Christopher Varner.

Madonna - Ross Comis, Garrett Hypes, Josh Martin, Eliott Nero, Nick Ossman.

Paden City - Craig Allen, Brandon Cross.

St. John - Alex Francis, D.J. Shoemaker.

Valley - Troy Hubbard, Spencer Mason.

Honorable Mention

Beallsville - Dalton Secrest, Bruce Sefert, Gage Steele.

Bishop Donahue - Gino Aquillino, Nick Fallova, Chris Vani.

Conotton Valley - Keaton Carrothers, Tommy Rodriguez, Colton Cottis.

Hundred - Isaac Efaw, Tyler Koontz.

Madonna - Garrett Beaver, Will Bowser, Nate Guio.

Paden City - Drew Bidwell, Logan Carroll.

St. John - Devon Hennesy, Dario Paolina.

Valley - Luke Martin, Peyton Palmer.

Class 2A

First Team

Bridgeport - Dallas Fields.

Caldwell - Brian Magorien, Caleb Van Meter.

Cameron - Austin Martin, Mark Walker.

Clay-Battelle - Tristan Haught, Tyler Menas, Nathan Tolley.

Frontier - Jordan Jefferson, Taylor Merckle.

Shadyside - Ian Baker, Austin Dorris, Cody Hudson, Chase Kinemond, Brooks Ramsey.

Steubenville Central - Brenton Colabella, Zach Herrington, Aleks Perks.

Toronto - Joey Chadwick, Jake Haynes.

Wellsville - Seth Martin, Marcus Moxley.

Wheeling Central - C.J. Burch, Braxton Nolte, Michael Pleva, Chance Siebieda.

Honorable Mention

Bridgeport - Pat Britton, Quar-Javious Williams.

Caldwell - Andrew Minosky, Kale Rayner.

Cameron - Dillon Blake, Hunter Chambers, Hunter Yoders.

Clay-Battelle - Shayne Hinkle, Logan Opyoke, Statton Shriver.

Frontier - Kris Comstock, Eddie Salazar.

Shadyside - Chris Littell, Zach Meadows, Alex Quinn.

Steubenville Central - Ryan Fletcher, Kyle Laukert, Doug Maslowski.

Toronto - Lawrence Derick, Blaze Glenn.

Wellsville - Greg Beatty, Vinny Giordano.

Wheeling Central - Bradley Cottrell, Nick Naumann, Derek Yocke.

Class 3A

First Team

Barnesville - David Brown, Colten Pritchard.

Bellaire - Spencer Badia, Dalton Conroy, Nick Maffe, Nick Patrone.

Buckeye Trail - Morgan Daugherty, Tyler Nealey.

Fort Frye - Max Alsbach, Chandler Lang, Spencer Lang.

Linsly - Domenic Ellis, Chinelo Oparanozie.

Magnolia - Tanner Hanna, Drew Keller, Stephen Rogalski, Kage Rohde, Cole Seckman.

Monroe Central - Josh Guiler, Camden Hill, Korey Lafferre.

River - Nick Asturi, Cody Caldwell.

Shenandoah - Daniel Neuhart.

Tyler Consolidated - Alex Doak, Hunter LeMasters.

Honorable Mention

Barnesville - Brandon Burkhart.

Bellaire - Wyatt Back, Kenny Hess, Logan Koshenka.

Buckeye Trail - C.J. Beaver, Ian Wildes.

Fort Frye - Dylan Bowman, Justin Massey, Tyser Shilling.

Linsly - Jameson Murray, Austin Whipkey.

Magnolia - Zach Arrick, Gage Deem, Ryan Walton.

Monroe Central - Levi Brown, Mike Jones, Dylan Shapley.

River - Kam Brown, Evan Eggleston, Jonathan Stewart.

Shenandoah - Blake Rossiter, Michael VanFossen.

Tyler Consolidated - Koty Martin, Swen Scheidemantel.

Class 4A

First Team

Buckeye Local - Shane Duncan.

East Liverpool - Tyler McComas, Peyton Newlun.

Harrison Central - Maurtice Hython, Rashaen Mitchell, Nick Pelegreen.

Martins Ferry - Zach Coole, Sean McGee, Robert Vargo.

Meadowbrook - Troy Blair, Christian Kirkman.

St. Clairsville - Jaylon Brown, Michael Ferns, Matt Kinnick, Dan Monteroso, Luke Smith.

Steubenville - Luke McCourt, Matt Petrella, Dashon Redmond, Manard Reed.

Union Local - Colton McKivitz, Brandon Winesickle.

Weir High - Daren Baldwin.

Honorable Mention

Buckeye Local - Dakota Flaherty, Austin Marshall.

East Liverpool - Payton Newlun, Stefan Yoho.

Harrison Central - Rhett Kuryn, Tyler Rose, Jeremy Spoonmore.

Martins Ferry - Cody Schau, Luke Straub.

Meadowbrook - Caleb Fehrman, Clay Lapp.

Oak Glen - Clayton Flowers, Justin Stivason.

St. Clairsville - Corey Ernest, Jerrid Marhefka, Cole Stephen.

Steubenville - Charlie Keenan, Teshawn Luke, Corey Stinson.

Union Local - Tater Blake, Mason Friede.

Weir High - William Larch, Eric Piatt.

Class 5A

First Team

Beaver Local - Daniel Lattanzo, Justin Osborne.

Brooke - Shawn Asbrook, Alec Buchmelter.

Cambridge - Trevor Hardesty, Dillon Sunnafrank.

Edison - Chris Graziani.

Indian Creek - Levi Flesher, Frankie Kamarec, Montel McClelland, Shane Winland, Alex Young.

John Marshall - Jeremiah Fromhart, Evan Magers.

Morgantown - Shane Commodore, Chazzy Thomas, Jalen Thomas, Adam White.

Parkersburg South - Tyler Bolen, Logan Cox.

University - Jack Armstrong, Dione Cunningham, Tony Richardson.

Wheeling Park - Markeith O'Neil, Quashad Pugh, Andrew Wheeler.

Honorable Mention

Beaver Local - Phillp Beohm, Andrew Travis.

Brooke - Cody Rine, Ben Rogers.

Cambridge - Cliffard Clark, Logan Helmick, Ayden Howell.

Edison - Dylan Glasure, Marcus Nolan.

Indian Creek - Jake Mamula, Tyler Sharpe, Logan Woods.

John Marshall - R.J. Kibert, Tyler Kobasko.

Morgantown - Mark Johnson, Blain Stewart, Alex Weidman.

Parkersburg South - Jake Fieler, Braxton Johnson, Jordan Quiocho.

University - Billy Kinney, Trevor Layton, Jon Lewis.

Wheeling Park - Josh Dent, Zach Drake, Greg Myers.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web