Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

All Eastern District Softball Teams Named

June 11, 2013
Times Leader

All-Ohio

Division I

First Team

Legacy Lewis, third base, junior, Zanesville; Paige Delbert, pitcher, soph., Zanesville

Division II

Player of the Year-Taylor Spang, pitcher, senior, Riverview

First Team

Spang; Molly McCoy, shortstop, senior, Edison

Second Team

Sami Ringwalt, catcher, junior, Riverview; Alisha Walker, catcher, senior, Dover

Honorable Mention

Cara Kunz, first base, senior, Minerva; Paige Geanangel, pitcher, soph., Indian Creek

Division III

Coach of the Year-Barb Sleek, Fort Frye

Player of the Year-Allie Hinton, shortstop, Newcomerstown

First Team

Hinton; Victoria Mimken, pitcher, senior, Fort Frye

Second Team

Megan Ging, pitcher, senior, Bellaire

Chloe Otte, first base, soph., Sandy Valley

Honorable Mention

Lauren Figura, pitcher, junior, St. Clairsville; Taylor Clark, catcher, senior, Steubenville Catholic

Division IV

Coaches of the Year-Bud Wesigarber, Strasburg; Jerry Magistro, St. John Central

Player of the Year-Hannah Absalom, pitcher, junior, St. John Central

First Team

Absalom; Anya Misko, senior, catcher, Garaway

Second Team

Haylee Bowers, shortstop, soph., River; Megan Heagney, pitcher, soph., Shadyside

Honorable Mention

Kristina LaRocca, pitcher, junior, Strasburg; Gaberielle Fredericks, catcher, soph., Tuscarawas Central Catholic.

All-Eastern District

First Team

Barnesville-Lane Hanlon, Becky Burkhart

Beallsville-Laikyn Tubaugh, Madison Stephens

Beaver Local-Maranda Kiddey

Bellaire-Megan Ging, Dallas Messenger

St. John Central-Hannah Absalom, Kaydie Coppa

Bishop Rosecrans-Abbey Mayfield, Brianna Sullivan

Bridgeport-Ashley Hadzima, Caitlyn Kroll

Buckeye Local-Lauren Swiger, Kierstyn Czuchran

Buckeye Trail-Kayleigh Smith, Catie Smith

Caldwell-Breanna Sawyer, Hanna Depuy

Cambridge-Lindsey Nunamaker, Hallie Stocker

Carrollton-Taylor Lowdermilk, Bethany Sevek

Claymont-Cierra Bloom, Haylea Debolt

Conotton Valley-Shelby Daugherty, Brittany Woodburn

Coshocton-Caley Shaw

Dover-Alisha Walker

East Liverpool-Elise Smith, Kelsey Diddle

Edison-Molly McCoy, Mikayla Tice

Fort Frye-Victoria Mimken, Lexi Huck

Frontier-Laken Camino, Chelsea Hays

Garaway-Anya Misko, Kendall Reidenbach

Harrison Central-Katie Ellzy, Kara Dunfee

Hiland-Maryssa Mast, Danielle Miller

Indian Creek-Brey Mays, Paige Geanangel

Indian Valley-Brea Rennard, Jamie Beamer

John Glenn-Lauren Dolick, Kerrie Dolick

Malvern-Paige Thompson, Kyra Wadsworth

Martins Ferry-Kylie Stalder, Addie Suriano

Maysville-Dakota Waite, Madison Riggle

Meadowbrook-Ashley Montgomery, Karli Tellep

Minerva-Cara Kunz, Shelby Amatangelo

Monroe Central-Chelsea Covert, Cameron Brock

Morgan-Ashley Boyd

New Philadelphia-Kayla Lowery, Amanda DeMattio

Newcomerstown-Allie Hinton, Aeriel Green

Philo-Laken Lyon, Myka Smith

Ridgewood-Taylor Zinkon, Abbey Youngen

River-Mackenzie Marshall, Haylee Bowers

Riverview-Taylor Spang, Samantha Ringwalt

Sandy Valley-Chloe Otte , Abbie Hughes

Shadyside-Hayley Holenka, Megan Heagney

Shenandoah-Leah Hill, Justine Mallett

St. Clairsville-Brianna Hummel, Lauren Figura

Steubenville Catholic Central-Taylor Clark, Maddy Gulan

Steubenville-Mallory Giannamore, Christina Archer

Strasburg-Kristina LaRocca, Karly DiBacco

Toronto-Cari Horne, Kayla Brown

Tri-Valley-Sydney Sterling, Lexi Adams

Tuscarawas Central Catholic-Gabrielle Fredricks, Samantha Beamer

Tuscarawas Valley-Sarah Hostetler

Union Local-Alli Delaney, Olivia Minamyer

West Holmes-Hannah Frank, Hannah Miller

West Muskingum-Hannah Tincher

Zanesville-Legacy Lewis, Payge Delbert

Second Team

Barnesville-Paige Gibbons, Marrissa Burga

Beallsville-Katey Kinney, Dicey Stewart

Beaver Local-Laine Frampton

Bellaire-Mackenzie Conroy, Taylar Canter

St. John Central-Morgan DeLuca, Sydney Helms

Bishop Rosecrans-Elizabeth Westerheide, Anna Boggs

Bridgeport-Emily Nowakowski, Keri Renzler

Buckeye Local-Aliyah Marelli, Kaylee DeCesare

Buckeye Trail-Courtney McGilton, Courtney Poland

Caldwell-Taylor Crawford, Marla Border

Cambridge-Kiersten Taylor, Kenade Hockenberry

Carrollton-Tanner Owens, Morgan Hepner

Claymont-Alexis Smith, Ashley Langdon

Conotton Valley-Kasey Reichman

Coshocton-Julia Kittell

Dover-Maggie Murphy

East Liverpool-Chelsea Possage, Sarah Morrell

Fort Frye-Hali Lemasters, Natalie Smith

Frontier-Kaylee Hurst, Breanna Scott

Garaway-Krista Beachy, Abby Detweiler

Harrison Central-Kiley Staley, Paige Dunlap

Hiland-Kelsey Mast, Allison Aleshire

Indian Creek-Paige DeMattio, Megan Markja

Indian Valley-Amanda Jones, Kelsey Kochman

John Glenn-Teresa Kuhns , Lydia Phillips

Malvern-Mady Mottice, Morgan Hubbard

Martins Ferry-Tyrah King, Kady Webb

Maysville-Reagan Bennett, Paige Morrow

Meadowbrook-Abby Tatgenhorst, Jenna Gress

Minerva-Shania Miller, Rachel Eberling

Monroe Central-Amanda Haslam, Chelsea Roberts

Morgan-Laura Davis

New Philadelphia-Mercedes Cantu, Kimberlyn Miller

Newcomerstown-Karlee Peach, Kylie Morris

Philo-Mallary Trout, Kelsey Baker

Ridgewood-Amy Foreman, Erica Olinger

River-Monica Curtis, Rosey Romick

Riverview-Kylie Hawkins, Megan Muhleman

Sandy Valley-Olivia Bland, Stef Dye

Shadyside-Alicia Gulley, Lindsey Dunn

Shenandoah-Andrea Wood, Jessica Long

St. Clairsville-Alicia Avila, Krista Morrison

Steubenville Catholic Central-Alex McComb, Sammie Giannamore

Steubenville-Mytia Baker, Casey Gentile

Strasburg-Mariah Crites, Olivia Ray

Toronto-Shane Sears, Carly Cooper

Tri-Valley-Kat Reiss, Kaylynn Hindel

Tuscarawas Central Catholic-Sydney Anderson, Drew Abbas

Tuscarawas Valley-Rachel Homan

Union Local-Brittany Stack, Shayna McGary

West Holmes-Morgan Wagers, Hailey Martin

West Muskingum-Courtney Spence, Julia Gutridge

Zanesville-Jasmira Brown, Hayden Bailey

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web