All-OVAC Football

All-OVAC Football

Class 1A

First Team

Beallsville – Kyle Groves, Teryn Jarrett, Ricky Tubaugh.

Bishop Donahue – Jordan Bonar, Lavante Hampton, Saquan Hill, Matt Vucelik.

Conotton Valley – Brandon Bailey, Taylor Bowdish, Jacob Hoover.

Hundred – J.P. Hennen, Christopher Varner.

Madonna – Ross Comis, Garrett Hypes, Josh Martin, Eliott Nero, Nick Ossman.

Paden City – Craig Allen, Brandon Cross.

St. John – Alex Francis, D.J. Shoemaker.

Valley – Troy Hubbard, Spencer Mason.

Honorable Mention

Beallsville – Dalton Secrest, Bruce Sefert, Gage Steele.

Bishop Donahue – Gino Aquillino, Nick Fallova, Chris Vani.

Conotton Valley – Keaton Carrothers, Tommy Rodriguez, Colton Cottis.

Hundred – Isaac Efaw, Tyler Koontz.

Madonna – Garrett Beaver, Will Bowser, Nate Guio.

Paden City – Drew Bidwell, Logan Carroll.

St. John – Devon Hennesy, Dario Paolina.

Valley – Luke Martin, Peyton Palmer.

Class 2A

First Team

Bridgeport – Dallas Fields.

Caldwell – Brian Magorien, Caleb Van Meter.

Cameron – Austin Martin, Mark Walker.

Clay-Battelle – Tristan Haught, Tyler Menas, Nathan Tolley.

Frontier – Jordan Jefferson, Taylor Merckle.

Shadyside – Ian Baker, Austin Dorris, Cody Hudson, Chase Kinemond, Brooks Ramsey.

Steubenville Central – Brenton Colabella, Zach Herrington, Aleks Perks.

Toronto – Joey Chadwick, Jake Haynes.

Wellsville – Seth Martin, Marcus Moxley.

Wheeling Central – C.J. Burch, Braxton Nolte, Michael Pleva, Chance Siebieda.

Honorable Mention

Bridgeport – Pat Britton, Quar-Javious Williams.

Caldwell – Andrew Minosky, Kale Rayner.

Cameron – Dillon Blake, Hunter Chambers, Hunter Yoders.

Clay-Battelle – Shayne Hinkle, Logan Opyoke, Statton Shriver.

Frontier – Kris Comstock, Eddie Salazar.

Shadyside – Chris Littell, Zach Meadows, Alex Quinn.

Steubenville Central – Ryan Fletcher, Kyle Laukert, Doug Maslowski.

Toronto – Lawrence Derick, Blaze Glenn.

Wellsville – Greg Beatty, Vinny Giordano.

Wheeling Central – Bradley Cottrell, Nick Naumann, Derek Yocke.

Class 3A

First Team

Barnesville – David Brown, Colten Pritchard.

Bellaire – Spencer Badia, Dalton Conroy, Nick Maffe, Nick Patrone.

Buckeye Trail – Morgan Daugherty, Tyler Nealey.

Fort Frye – Max Alsbach, Chandler Lang, Spencer Lang.

Linsly – Domenic Ellis, Chinelo Oparanozie.

Magnolia – Tanner Hanna, Drew Keller, Stephen Rogalski, Kage Rohde, Cole Seckman.

Monroe Central – Josh Guiler, Camden Hill, Korey Lafferre.

River – Nick Asturi, Cody Caldwell.

Shenandoah – Daniel Neuhart.

Tyler Consolidated – Alex Doak, Hunter LeMasters.

Honorable Mention

Barnesville – Brandon Burkhart.

Bellaire – Wyatt Back, Kenny Hess, Logan Koshenka.

Buckeye Trail – C.J. Beaver, Ian Wildes.

Fort Frye – Dylan Bowman, Justin Massey, Tyser Shilling.

Linsly – Jameson Murray, Austin Whipkey.

Magnolia – Zach Arrick, Gage Deem, Ryan Walton.

Monroe Central – Levi Brown, Mike Jones, Dylan Shapley.

River – Kam Brown, Evan Eggleston, Jonathan Stewart.

Shenandoah – Blake Rossiter, Michael VanFossen.

Tyler Consolidated – Koty Martin, Swen Scheidemantel.

Class 4A

First Team

Buckeye Local – Shane Duncan.

East Liverpool – Tyler McComas, Peyton Newlun.

Harrison Central – Maurtice Hython, Rashaen Mitchell, Nick Pelegreen.

Martins Ferry – Zach Coole, Sean McGee, Robert Vargo.

Meadowbrook – Troy Blair, Christian Kirkman.

St. Clairsville – Jaylon Brown, Michael Ferns, Matt Kinnick, Dan Monteroso, Luke Smith.

Steubenville – Luke McCourt, Matt Petrella, Dashon Redmond, Manard Reed.

Union Local – Colton McKivitz, Brandon Winesickle.

Weir High – Daren Baldwin.

Honorable Mention

Buckeye Local – Dakota Flaherty, Austin Marshall.

East Liverpool – Payton Newlun, Stefan Yoho.

Harrison Central – Rhett Kuryn, Tyler Rose, Jeremy Spoonmore.

Martins Ferry – Cody Schau, Luke Straub.

Meadowbrook – Caleb Fehrman, Clay Lapp.

Oak Glen – Clayton Flowers, Justin Stivason.

St. Clairsville – Corey Ernest, Jerrid Marhefka, Cole Stephen.

Steubenville – Charlie Keenan, Teshawn Luke, Corey Stinson.

Union Local – Tater Blake, Mason Friede.

Weir High – William Larch, Eric Piatt.

Class 5A

First Team

Beaver Local – Daniel Lattanzo, Justin Osborne.

Brooke – Shawn Asbrook, Alec Buchmelter.

Cambridge – Trevor Hardesty, Dillon Sunnafrank.

Edison – Chris Graziani.

Indian Creek – Levi Flesher, Frankie Kamarec, Montel McClelland, Shane Winland, Alex Young.

John Marshall – Jeremiah Fromhart, Evan Magers.

Morgantown – Shane Commodore, Chazzy Thomas, Jalen Thomas, Adam White.

Parkersburg South – Tyler Bolen, Logan Cox.

University – Jack Armstrong, Dione Cunningham, Tony Richardson.

Wheeling Park – Markeith O’Neil, Quashad Pugh, Andrew Wheeler.

Honorable Mention

Beaver Local – Phillp Beohm, Andrew Travis.

Brooke – Cody Rine, Ben Rogers.

Cambridge – Cliffard Clark, Logan Helmick, Ayden Howell.

Edison – Dylan Glasure, Marcus Nolan.

Indian Creek – Jake Mamula, Tyler Sharpe, Logan Woods.

John Marshall – R.J. Kibert, Tyler Kobasko.

Morgantown – Mark Johnson, Blain Stewart, Alex Weidman.

Parkersburg South – Jake Fieler, Braxton Johnson, Jordan Quiocho.

University – Billy Kinney, Trevor Layton, Jon Lewis.

Wheeling Park – Josh Dent, Zach Drake, Greg Myers.