All OVAC Basketball Teams

Boys

Class 1A

First Team

Dalton Secrest, Beallsville; Bryce Jones, Bishop Donahue; Chaice Truex, Bishop Donahue; Ross Comis, Madonna; Kennedy Cain, Paden City; Guy Pagano, St. John.

Second Team

Zach Heasley, Paden City; Garrett Holubeck, St. John; Matt Dlugos, Trinity; Pierce Griffith, Trinity; Triston Kocher, Valley.

Honorable Mention

Chad Louden, Beallsville; Chase Mercer, Beallsville; Logan Nippert, Beallsville; Tristan Palmer, Beallsville; Lavonte Hampton, Bishop Donahue; Jesse Padlow, Bishop Donahue; Taylor Straugn, Bishop Donahue; Brett Bower, Conotton Valley; Brandon McCreary, Conotton Valley; Holden Moore, Hundred; Tyler Ewusiak, Madonna; Josh Martin, Madonna; Trey Streets, Valley.

Class 2A

First Team

Jonathan Weichman, Caldwell; Blaze Glenn, Toronto; Nate Scott, Wellsville; Chase Harler, Wheeling Central; David Park, Wheeling Central.

Second Team

Parker Dyson, Bridgeport; Zach Chisler, Clay-Battelle; Tristan Haught, Clay-Battelle; Drew Schneider, Frontier; Alonzo Manns, Wheeling Central.

Honorable Mention

Bailey McGath, Bridgeport; Q.J. Williams, Bridgeport; Tanner Clark, Caldwell; Ryan Clutter, Cameron; Zach Hall, Cameron; Logan Routt, Cameron; Cannon Brummage, Clay-Battelle; Jarret Hockenberry, Clay-Battelle; Parker Caretti, River; Eric Dierkes, River; Zach Frizzi, Shadyside; John Michael Schuetz, Shadyside; Nate Stewart, Toronto; Seth Bradford, Wellsville; Camden Douglas, Wellsville; Jordan Sloan, Wellsville.

Class 3A

First Team

Seth Lagraen, Fort Frye; Anthony Wallace, Linsly; Preston Boswell, Magnolia; Spencer Campbell, Magnolia; Ryan Fletcher, Steubenville Catholic.

Second Team

Michael Neil, Bellaire; Tyler Starr, Buckeye Trail; Chandler Lang, Fort Frye; Zach Willhoite, Magnolia; Bryan Duffy, Monroe Central.

Honorable Mention

Isaac McGee, Barnesville; Kenny Hess, Bellaire; Nathan Steele, Bellaire; Caleb Gray, Buckeye Trail; Lane Starr, Buckeye Trail; Josh Toland, Buckeye Trail; Colton Coss, Linsly; Isaiah Harvin, Linsly; Jameson Murray, Linsly; Mitch Winters, Magnolia; Chandler Kuhn, Monroe Central; Merrit Flood, Shenandoah; Michael Barber, Steubenville Catholic; Michael Manfesca, Steubenville Catholic; Matthew Martello, Steubenville Catholic.

Class 4A

First Team

Brennan Czuchran, Buckeye Local; Hayden Cunningham, East Liverpool; Robert Vargo, Martins Ferry; Brandon Herring-Hill, Steubenville; Gavin Porter, Union Local.

Second Team

Austin Kowalski, Harrison Central; Brennan Smith, Oak Glen; Adam Sterling, Steubenville; Kaleb McDiffitt, Union Local; Colton McKivitz, Union Local.

Honorable Mention

D.J. Austin, East Liverpool; Jake Barritt, Martins Ferry; Vincent Haddox, Oak Glen; Jared Derosa, St. Clairsville; Michael Scarnecchia, St. Clairsville; Daniel Trouten, St. Clairsville; Lucas Herrington, Steubenville; Charles Reeves, Steubenville; Chris Smith, Steubenville; Trenton Tipton, Union Local; Mitch Viakley, Weir; Chris Wood, Weir.

Class 5A

First Team

Jared Lyder, Beaver Local; Thomas Cole, Brooke; Russell Schwertfeger, Brooke; Phil Bledsoe, Wheeling Park; Ryan Reinbeau, Wheeling Park.

Second Team

Erik Lee, Edison; Jonathan Haught, Indian Creek; Tanner Filben, John Marshall; Scottie Core, Morgantown; Logan Lawrentz, Parkersburg South; Tevin Dixon, University.

Honorable Mention

Chase Hilliard, Beaver Local; Storm Allese, Edison; Dylan Jones, Edison; Blake Roar, Indian Creek; Hunter Sadoski, John Marshall; Josh Smith, John Marshall; Steven Solomon, Morgantown; Tyler Berry, Parkersburg South; Ty Dobson, Parkersburg South; J.R. Kerr, Parkersburg South; Cody Monroe, Parkersburg South; Toddy Goodwin-Rowe, Wheeling Park; Trenton Smith, Wheeling Park.

Girls

Class 1A

First Team

Olivia Bower, Conotton Valley; Piper Edie, Conotton Valley; Monica Bragg, Madonna; Myah Charkawi, Paden City; Marissa Rose, St. John Central

Second Team

Talitha Bedford, Beallsville; Rachel Grubbs, Madonna; Lindsey Froehlich, St. John Central; Jackie Halapy, Trinity Christian; Madison Arnold, Valley

Honorable Mention

Lane Bedford, Beallsville; Dicey Stewart, Beallsville; Cassidy Campbell, Bishop Donahue; Ekaterina Polinski, Bishop Donahue; Jewel Purpura, Bishop Donahue; Brynlynn Belknap, Conotton Valley; Lindsay Jones, Hundred; Cameron Dowiak, Madonna; Cydney Blatt, Paden City; Taylor Cosper, Paden City; Hannah Stanley, Paden City; Jessica Alvey, St. John Central; Emily Lemasters, St. John Central; Makenzie Hill, Trinity Christian; Megan Myers, Trinity Christian; Meagan Triplett, Trinity Christian; Erin Brown, Valley; Karissa Headley, Valley

Class 2A

First Team

Caitlin Kroll, Bridgeport; Maclaine Murad, Bridgeport; Nicole Smolenak, Bridgeport; Kelsea Daugherty, Frontier; Jensen Caretti, River

Second Team

Lexi Brookover, Frontier; Toni Andes, Shadyside; Kexie Berger, Toronto; Lindsay Bodnar, Toronto; Lindsey Baker, Wheeling Central; Regan Blaha, Wheeling Central

Honorable Mention

Lexi Aston, Cameron; Rena Reid, Cameron; Leah Stern, Cameron; Katlyn Casino, Clay-Battelle; Hayley Jones, Clay-Battelle; Corisa Fickiesen, Frontier; Landyn Ramsey, River; Kenzie Fielding, Shadyside; Makayla Bauman, Toronto; Malaysia Harrison, Toronto; Katie Spadafora, Toronto; Sydney Bennington, Wheeling Central; MacKenzie Michaels, Wheeling Central

Class 3A

First Team

Kierstyn Kidder, Bellaire; Brooke Borich, Fort Frye; Megan Liedtke, Fort Frye; Vivian Allison, Linsly; Morgan Brunner, Linsly

Second Team

Shayla Markovich, Barnesville; Catie Smith, Buckeye Trail; Jashawna Jackson, Linsly; Jazzie Orth, Linsly; Mallory Chapman, Magnolia; Allison Kuhn, Monroe Central

Honorable Mention

Miranda Plumly, Barnesville; Sydney Ralston, Barnesville; Cari Crozier, Bellaire; Allison Sichina, Buckeye Trail; Alexis Enochs, Fort Frye; Shawntell Parsons, Fort Frye; Grace Berisford, Magnolia; Katie Blatt, Magnolia; Laycie Ball, Monroe Central; Blake Hall, Shenandoah; Kaysey King, Shenandoah; Raechel Rossiter, Shenandoah; Ashlee Wukelich, Shenandoah; Micca Mirabelli, Steubenville Catholic; Hannah Ondos, Steubenville Catholic; Miranda Parkinson, Steubenville Catholic

Class 4A

First Team

Nikayla Edgell, East Liverpool; Katie Ellzy, Harrison Central; Mytia Barker, Steubenville; Emiley Masloski, Steubenville; Lysiah Rice, Steubenville; Cori Medley, Union Local

Second Team

Lauren Swiger, Buckeye Local; Vanessa Hissam, Oak Glen; Alexis St. Clair, St. Clairsville; Abby Collins, Union Local; Alyssa Shingle, Weir

Honorable Mention

Becky Zeroski, Buckeye Local; Lindsay Baker, East Liverpool; Kiara Cowart, East Liverpool; Kara Dunfee, Harrison Central; Jesse Ledger, Harrison Central; Morgan Stalder, Martins Ferry; Alex Arnott, Oak Glen; Jessica Stivason, Oak Glen; Karly Wiley, Oak Glen; Anna DeFelippo, St. Clairsville; Carlee Gillespie, St. Clairsville; Lauren Figura, St. Clairsville; Brigee Mick, St. Clairsville; Mikayla Patton, Union Local; Amanda Swallie, Union Local; Raegen Stead, Weir

Class 5A

First Team

Angela Staffileno, Brooke; Hallie Stocker, Cambridge; Briana Berryman, Indian Creek; Torie Derrow, John Marshall; Taryn McCutcheon, Parkersburg South; Mariah Callen, University

Second Team

Kierstyn Taylor, Cambridge; Audrey Tingle, Cambridge; Katelyn Pollock, Edison; Kiarra Kamarec, Indian Creek; Emily Winter, John Marshall; Keya Bartlett, Parkersburg South; Kendra Johnson, Wheeling Park

Honorable Mention

Tananarive Dolhoun, Beaver Local; Danna Talbott, Beaver Local; Michaela Hinerman, Brooke; Bethany Davis, Indian Creek; Abby Namath, John Marshall; Olivia Seggie, Morgantown; Carlie Wilson, Parkersburg South; Tamara Bumgardner, Wheeling Park; Kelsi Johnson, Wheeling Park; Chloe Robb, Wheeling Park