×

Final OHSAA Prep Football Computer Rankings

OHSAA Football Final Computer Ratings – Nov. 3, 2019

Top eight schools from each region in the final report qualify for the playoffs.

The top 12 schools in each region are listed below by division and region with record and average points. The football page at OHSAA.org includes an explanation of how the ratings are calculated. The top eight teams in each region qualify for the playoffs.

Division I

Region 1 – 1. Mentor (10-0) 40.0869, 2. Lakewood St. Edward (9-1) 33.9745, 3. Euclid (8-2) 29.6965, 4. Canton McKinley (8-2) 29.35, 5. Solon (8-2) 28.8, 6. Massillon Jackson (8-2) 26.25, 7. Medina (7-3) 25.5, 8. Cleveland Heights (9-1) 24.75, 9. Stow-Munroe Falls (6-4) 19.5, 10. Cle. St. Ignatius (5-5) 19.1438, 11. Brunswick (6-4) 16.7, 12. Strongsville (5-5) 15.9

Region 2 – 1. Springfield (9-1) 32.25, 2. Tol. Whitmer (9-1) 30.7515, 3. Dublin Coffman (8-2) 29.2, 4. Dublin Jerome (8-2) 27.6, 5. Springboro (9-1) 27.2, 6. Perrysburg (8-2) 21.125, 7. Clayton Northmont (6-4) 18.7, 8. Marysville (6-4) 13.25, 9. Findlay (4-6) 11.45, 10. Hilliard Bradley (4-6) 11.25, 11. Kettering Fairmont (4-6) 10.05, 12. Centerville (4-6) 9.55

Region 3 – 1. Powell Olentangy Liberty (9-1) 36.85, 2. Pickerington Central (9-1) 33.7082, 3. Lewis Center Olentangy Orange (9-1) 29.35, 4. Groveport-Madison (8-2) 24.95, 5. Hilliard Davidson (7-3) 23.5, 6. Pickerington North (6-4) 23.0919, 7. Reynoldsburg (7-3) 20.3101, 8. Westerville Central (7-3) 19.85, 9. Hilliard Darby (7-3) 18.996, 10. New Albany (7-3) 18.9, 11. Upper Arlington (6-4) 18.1878, 12. Gahanna Lincoln (3-7) 8.2631

Region 4 – 1. Cin. St. Xavier (8-2) 34.0399, 2. Fairfield (9-1) 32.75, 3. Cin. Colerain (9-1) 31, 4. Cin. Elder (8-2) 29.2876, 5. West Chester Lakota West (7-3) 20.55, 6. Cin. Princeton (6-4) 15.85, 7. Hamilton (5-5) 14.5, 8. Mason (5-5) 14.1, 9. Cincinnati West Clermont (5-5) 13.504, 10. Liberty Twp. Lakota East (5-5) 12.95, 11. Cin. Sycamore (5-5) 11.35, 12. Cin. Walnut Hills (5-5) 11.1

Division II

Region 5 – 1. Massillon Washington (10-0) 39.9, 2. Mayfield (10-0) 33.3, 3. Akron Archbishop Hoban (9-1) 28.7869, 4. Massillon Perry (8-2) 24.347, 5. Hudson (7-3) 20.35, 6. Alliance (7-3) 18.4, 7. Willoughby South (6-4) 16.45, 8. Warren G. Harding (7-3) 16.1222, 9. North Canton Hoover (5-5) 14.05, 10. Macedonia Nordonia (5-5) 12.9, 11. Uniontown Lake (6-4) 11.65, 12. Kent Roosevelt (5-5) 10.95

Region 6 – 1. Avon (10-0) 33.55, 2. Avon Lake (9-1) 28.75, 3. Wadsworth (8-2) 26.5, 4. Cle. Benedictine (9-1) 22.1, 5. Brecksville-Broadview Hts. (7-3) 21, 6. Olmsted Falls (7-3) 19.9, 7. Maple Hts. (7-3) 19.7, 8. Wooster (7-3) 18.5, 9. Barberton (7-3) 17.25, 10. Amherst Steele (7-3) 16.25, 11. Parma Padua Franciscan (5-5) 15.25, 12. Garfield Hts. (6-4) 11.35

Region 7 – 1. Tol. Central Cath. (10-0) 35.8449, 2. Whitehouse Anthony Wayne (10-0) 32.1, 3. Troy (8-2) 22, 4. Tol. St. John’s (7-3) 20.85, 5. Westerville South (6-4) 20.15, 6. Lewis Center Olentangy (5-5) 16.7, 7. Delaware Olentangy Berlin (6-4) 16.25, 8. Tol. St. Francis de Sales (6-4) 14.95, 9. Piqua (5-5) 13.65, 10. Holland Springfield (5-5) 11.4, 11. Dublin Scioto (4-6) 10.5, 12. Oregon Clay (5-5) 10.45

Region 8 – 1. Cin. LaSalle (8-2) 34.5833, 2. Cin. Turpin (10-0) 32.35, 3. Harrison (9-1) 30.85, 4. Xenia (9-1) 27.15, 5. Cols. Walnut Ridge (10-0) 26.25, 6. Canal Winchester (9-1) 25.9, 7. Cols. St. Francis DeSales (8-2) 25.5611, 8. Morrow Little Miami (8-2) 24.85, 9. Cin. Winton Woods (6-3) 24.3889, 10. Cin. Anderson (7-3) 21.7, 11. Oxford Talawanda (7-3) 18.4, 12. Ashville Teays Valley (7-3) 16.65

Division III

Region 9 – 1. New Philadelphia (9-1) 28.6776, 2. Streetsboro (10-0) 28.3, 3. Dover (7-3) 26.9079, 4. Aurora (10-0) 26.4, 5. Steubenville (6-3) 25.7395, 6. Chardon (8-2) 25.4, 7. Akron St. Vincent-St Mary (8-2) 22.9, 8. Chagrin Falls Kenston (8-2) 22.1, 9. Ravenna (8-2) 20.1, 10. Canfield (7-3) 19.1, 11. Niles McKinley (7-3) 18.95, 12. Akron East (7-3) 18

Region 10 – 1. Norwalk (8-2) 26.6, 2. Mansfield Senior (9-1) 25.25, 3. Tiffin Columbian (9-1) 24.05, 4. Medina Buckeye (8-2) 23.65, 5. Sandusky (7-3) 22.05, 6. Parma Hts. Holy Name (8-2) 21, 7. Bay Village Bay (7-3) 20.1, 8. Cle. Glenville (7-3) 15.7, 9. Richfield Revere (5-5) 14.45, 10. Lodi Cloverleaf (6-4) 13.2, 11. Norton (5-5) 12.2, 12. Caledonia River Valley (6-4) 11.65

Region 11 – 1. Cols. Bishop Hartley (9-1) 33.7214, 2. Plain City Jonathan Alder (10-0) 31.2606, 3. Jackson (10-0) 28.2, 4. Granville (9-1) 22.2, 5. Zanesville (7-3) 20.5667, 6. Cols. Centennial (9-1) 20.35, 7. Thornville Sheridan (8-2) 19.85, 8. London (7-2) 19.1667, 9. Bellbrook (8-2) 18.85, 10. Dresden Tri-Valley (7-3) 16.65, 11. Cols. Bishop Watterson (7-3) 16.4768, 12. Cols. Eastmoor Acad. (6-4) 15.3

Region 12 – 1. Day. Chaminade Julienne (8-2) 25.55, 2. Wapakoneta (9-1) 25.25, 3. Franklin (9-1) 23.9, 4. Hamilton Badin (7-3) 20.1, 5. Hamilton Ross (8-2) 19.95, 6. St. Marys Memorial (8-2) 19.6, 7. Trotwood-Madison (7-3) 18.3553, 8. Kettering Archbishop Alter (6-4) 17.2909, 9. Greenville (7-3) 15.8, 10. Cin. Hughes (7-3) 15.35, 11. Goshen (7-3) 13.9, 12. Cin. Mount Healthy (5-5) 12.15

Division IV

Region 13 – 1. Perry (10-0) 29.55, 2. Poland Seminary (8-2) 25.15, 3. Wintersville Indian Creek (9-1) 22.4813, 4. Cuy. Falls Cuy. Valley Christian Acad. (7-3) 19.05, 5. Salem (8-2) 16.65, 6. Hubbard (6-4) 14.55, 7. Struthers (6-4) 12.55, 8. Girard (6-4) 11.3, 9. Chesterland West Geauga (5-5) 10.45, 10. Chagrin Falls (5-5) 9.45, 11. Youngstown Cardinal Mooney (4-6) 9.0541, 12. Mogadore Field (4-6) 8.55

Region 14 – 1. LaGrange Keystone (9-1) 22.75, 2. Wauseon (8-2) 19.85, 3. Galion (8-2) 19.3045, 4. Shelby (7-3) 18.85, 5. Milan Edison (7-3) 17.375, 6. Ottawa-Glandorf (7-3) 17.35, 7. Bellevue (6-4) 16.25, 8. Clyde (6-4) 16.2, 9. Bellville Clear Fork (6-4) 16, 10. Canal Fulton Northwest (7-3) 14.2, 11. Rossford (7-3) 13.95, 12. Wooster Triway (6-4) 13.5

Region 15 – 1. Newark Licking Valley (10-0) 28.45, 2. Gnadenhutten Indian Valley (9-1) 24.65, 3. Waverly (8-2) 21.6, 4. New Concord John Glenn (8-2) 20.35, 5. St. Clairsville (8-2) 20.0745, 6. Gallipolis Gallia Acad. (9-1) 18.3768, 7. Carroll Bloom-Carroll (8-2) 16.4, 8. Cols. Marion-Franklin (7-3) 15.15, 9. Heath (8-2) 14.8, 10. Byesville Meadowbrook (5-5) 12.1, 11. Cambridge (6-4) 11.4, 12. Duncan Falls Philo (6-4) 11.2

Region 16 – 1. Cin. Wyoming (10-0) 32.2, 2. Clarksville Clinton-Massie (9-1) 26.2, 3. Waynesville (9-1) 24.8, 4. Kenton (8-2) 22.05, 5. Cin. Indian Hill (8-2) 21.6, 6. St. Bernard Roger Bacon (9-1) 19.553, 7. Germantown Valley View (8-2) 18.6, 8. West Milton Milton-Union (8-2) 17.55, 9. Washington C.H. Washington (7-3) 15.2, 10. Bethel-Tate (6-4) 15.15, 11. Cin. Archbishop McNicholas (3-7) 10.4, 12. Springfield Northwestern (6-4) 9.95

Division V

Region 17 – 1. Kirtland (10-0) 28.5384, 2. Akron Manchester (7-3) 22.2, 3. Garrettsville Garfield (9-1) 21.3268, 4. Canfield South Range (7-3) 18.8, 5. Bellaire (7-3) 17.846, 6. Sugarcreek Garaway (8-2) 15.5, 7. Rootstown (7-3) 15.2237, 8. Magnolia Sandy Valley (9-1) 14.95, 9. Martins Ferry (6-4) 14.1136, 10. Conneaut (9-1) 13.9938, 11. Canton Central Cath. (6-4) 13.4556, 12. Warren Champion (7-3) 11.3359

Region 18 – 1. Oak Harbor (10-0) 25.425, 2. Orrville (9-1) 24.05, 3. Marion Pleasant (8-2) 24.0035, 4. Pemberville Eastwood (10-0) 23.55, 5. Findlay Liberty-Benton (9-1) 21.55, 6. Cle. Hts. Lutheran East (7-2) 18.4444, 7. Elyria Cath. (7-3) 18.35, 8. Beachwood (8-2) 18.1, 9. Northwood (10-0) 17.8755, 10. Richwood North Union (7-3) 15.5732, 11. Bucyrus Wynford (7-3) 13.7096, 12. Cle. Villa Angela-St. Joseph (6-4) 10.9803

Region 19 – 1. Ironton (9-1) 25.9, 2. West Lafayette Ridgewood (10-0) 22.25, 3. Wheelersburg (7-3) 22.15, 4. Amanda-Clearcreek (8-2) 18.15, 5. Gahanna Cols. Acad. (7-3) 17.0369, 6. Minford (7-3) 14.7, 7. Portsmouth (8-2) 14.15, 8. Wellston (7-3) 13.8, 9. Oak Hill (5-5) 12.15, 10. Proctorville Fairland (6-4) 11.4889, 11. Chesapeake (4-6) 8.35, 12. Johnstown-Monroe (5-5) 8.3

Region 20 – 1. Cin. Taft (9-1) 22.6278, 2. West Jefferson (9-1) 21.5, 3. Springfield Shawnee (8-2) 20.7146, 4. West Liberty-Salem (9-1) 20.65, 5. Cin. Madeira (8-2) 16.7, 6. Cin. Hills Christian Acad. (8-2) 16.3253, 7. Cin. Summit Country Day (7-2) 14.9118, 8. Blanchester (6-4) 14.5, 9. Springfield Greenon (8-2) 13.85, 10. Cin. Mariemont (7-3) 12.55, 11. Batavia Clermont Northeastern (6-4) 10.9143, 12. Lewistown Indian Lake (6-4) 10.15

Division VI

Region 21 – 1. New Middletown Springfield (10-0) 26.2, 2. Mogadore (9-1) 25.05, 3. Beverly Fort Frye (10-0) 24.0031, 4. Glouster Trimble (10-0) 23.851, 5. Salineville Southern (10-0) 18.75, 6. Dalton (9-1) 18.2, 7. Brookfield (8-2) 17, 8. Berlin Center Western Reserve (8-2) 15.2, 9. Nelsonville-York (7-3) 15.15, 10. Columbiana (7-3) 14.3, 11. Lore City Buckeye Trail (7-3) 10.8, 12. East Canton (4-6) 8.2677

Region 22 – 1. Collins Western Reserve (9-1) 20.2687, 2. Attica Seneca East (9-1) 19.3556, 3. Howard East Knox (10-0) 18.85, 4. Galion Northmor (9-1) 17.6, 5. Jeromesville Hillsdale (7-3) 11.65, 6. Ashland Crestview (7-3) 11.55, 7. Creston Norwayne (5-5) 10.95, 8. Carey (5-5) 10.7, 9. Wellington (6-4) 10.35, 10. Smithville (5-5) 9.95, 11. Sullivan Black River (5-5) 9.75, 12. Centerburg (7-3) 8.75

Region 23 – 1. Lima Central Cath. (9-1) 24.5323, 2. Liberty Center (9-1) 24.4, 3. Archbold (9-1) 22.5, 4. Minster (9-1) 21.2, 5. Anna (9-1) 20.5, 6. Coldwater (8-2) 20.35, 7. Harrod Allen East (9-1) 19.5, 8. Sherwood Fairview (9-1) 18.85, 9. Gibsonburg (10-0) 16.2742, 10. Spencerville (7-3) 15.1, 11. Columbus Grove (7-3) 13.55, 12. Hicksville (6-4) 9.95

Region 24 – 1. Chillicothe Southeastern (10-0) 24.6, 2. Bainbridge Paint Valley (8-2) 19, 3. Frankfort Adena (8-2) 15.2, 4. Covington (8-2) 14.25, 5. Worthington Christian (8-2) 14.2255, 6. Mechanicsburg (8-2) 13.55, 7. Grandview Hts. (6-4) 12.95, 8. Miamisburg Day. Christian (8-2) 12.5391, 9. Milford Center Fairbanks (6-4) 11.5, 10. Arcanum (7-3) 10.65, 11. Jamestown Greeneview (5-5) 10.1, 12. Cin. Deer Park (6-4) 9.3464

Division VII

Region 25 – 1. Cuyahoga Hts. (8-1) 19.0562, 2. Lucas (8-2) 17.45, 3. Toronto (8-2) 17.125, 4. Independence (7-3) 15.3727, 5. Warren John F. Kennedy (7-3) 14.9702, 6. Louisville St. Thomas Aquinas (6-3) 13.3377, 7. McDonald (6-4) 12.1, 8. Malvern (5-5) 8.3909, 9. Lowellville (6-4) 8.1096, 10. Newbury (7-3) 8.0099, 11. Wellsville (5-5) 7.7, 12. Bowerston Conotton Valley (4-5-1) 6.9694

Region 26 – 1. Leipsic (9-1) 20.15, 2. Norwalk St. Paul (8-2) 13.8081, 3. Hamler Patrick Henry (7-3) 13.8, 4. McComb (8-2) 13.8, 5. Edgerton (8-2) 12.15, 6. Arlington (7-3) 12, 7. Edon (7-3) 11.1714, 8. Sycamore Mohawk (6-4) 10, 9. Pandora-Gilboa (5-5) 8, 10. Arcadia (5-5) 7.85, 11. Convoy Crestview (5-5) 7.7, 12. Tiffin Calvert (5-4) 7.6225

Region 27 – 1. Canal Winchester Harvest Prep. (9-1) 20.45, 2. Newark Cath. (7-3) 15.95, 3. Shadyside (7-3) 15.0696, 4. Waterford (8-2) 14.5464, 5. Sarahsville Shenandoah (7-2) 14.2222, 6. Willow Wood Symmes Valley (9-1) 12.0129, 7. Reedsville Eastern (8-2) 11.7235, 8. Lancaster Fisher Cath. (8-2) 11.5613, 9. Hannibal River (6-4) 9.7247, 10. New Matamoras Frontier (7-3) 9.4057, 11. Racine Southern (5-5) 5.6629, 12. Sugar Grove Berne Union (5-5) 5.5342

Region 28 – 1. Hamilton New Miami (9-0) 18.5913, 2. Maria Stein Marion Local (8-2) 16.9, 3. Fort Loramie (9-1) 15.6, 4. Cin. College Preparatory (8-2) 13.5711, 5. Lima Perry (7-3) 12.95, 6. Dola Hardin Northern (8-2) 12.3449, 7. Union City Mississinawa Valley (7-3) 10.9, 8. New Bremen (7-3) 10.8, 9. Ansonia (6-4) 10.75, 10. Lockland (6-4) 9.9742, 11. Waynesfield-Goshen (7-3) 9.1327, 12. DeGraff Riverside (5-5) 8.8

COMMENTS