×

All-Eastern District Football Teams

Division III

Offensive Player of the Year: Brady Taylor, Millersburg West Holmes.

Defensive Player of the Year: Lane Graham, Millersburg West Holmes.

Coach of the Year: Zach Gardner, Millersburg West Holmes.

First Team

Offense

Quarterbacks: Caden O’Neill, New Philadelphia, 6-1, 175, sr.; Ayden Hall, Dover, 6-3, 170, jr.; Peyton McKinney, West Holmes 6-4, 215, sr.; Aidan Fritter, Tri-Valley 6-0, 197, sr.

Running Backs: Spencer Ostovich, Steubenville, 5-10, 220, so.; Blake Sands, Tri-Valley, 6-0, 190, sr.; Reise Meechan, New Philadelphia, 6-2, 180, sr.; Jacob Hostetler, Dover, 5-10, 170, sr.; Jordan Martin, Zanesville, 5-4, 175, jr.

Ends: Brady Taylor, West Holmes, 6-1, 180, sr.; Nathan Ravine, Dover, 5-11, 170, sr.; Caden , New Philadelphia, 6-1, 175, sr.; Garrett Eastep, West Holmes, 6-1, 160, jr.

Linemen: Lewis Feik, New Philadelphia, 6-3, 265, sr.; Mike Beal, Dover, 6-4, 230 jr.;Eli Burgey, Steubenville, 6-2, 275 sr.; Julian Jackson, Zanesville, 6-2, 270, jr.; Seth Schneider, Tri-Valley, 5-10, 302, sr.; Justin Rimer, New Philadelphia, 6-3, 285, sr.

Kicker: Eliott Warner, New Philadelphia 6-0, 150, sr.; Nate Ginsburg, West Holmes, 6-2, 185, sr.

Defense

Linemen: Luke Vess, Millersburg West Holmes, 6-1, 270, sr.; Ryan McVicker, Dover, 6-2, 265, jr.; Mitchell Stokey, New Philadelphia, 6-5, 235, sr.; Connor Wade, Zanesville, 6-0, 225, jr.; Caden King, Tri-Valley, 6-3, 304, sr.; Cian Montgomery, Steubenville, 6-0, 220 sr.; Isaiah McCartney, Steubenville, 5-11, 255 sr.

Linebackers: Lane Graham, West Holmes, 5-11, 220, sr.; Doug Weaver, Dover, 5-10, 185, sr.; Logan Ortt, New Philadelphia, 5-11, 215, sr.; Brandon Kinney, Steubenville, 6-0, 210, jr.; Connor McGarry, Dover, 5-10, 185, sr.

Backs: T.C. Molk, Dover, 5-11, 165, jr.; Casey Cassell, Zanesville, 6-0, 165, sr.; Aaron Ferguson, Steubenville, 5-10, 162 sr.; Nasari Lucious Jackson, Steubenville, 5-11,175, sr.

Punter: None.

Division IV

Offensive POY: Davis Singleton, Meadowbrook .

Co-Defensive POY: Reese Skaggs. St. Clairsville; Justin Bartlett, Cambridge.

Coach of the Year: Brett McLean, St. Clairsville

First Team

Offense

Quarterbacks: Davis Singleton, Meadowbrook, 6-3, 200, sr.; Tyler Tonkovich, St. Clairsville, 5-9, 185, sr. Owen Smith, Philo, 5-11, 170, jr.; Howard Williams, East Liverpool, 6-1, 175, sr.

Backs: Jacob Jordan, St. Clairsville, 5-7, 160, sr.; Chase Oehlstrom, Carrollton, 5-9 150, so.; Cal Shrimplin, River View, 6-0, 170, sr.; Jaksan Price, Union Local, 5-10, 215, so.; Noah Wellmeier, John Glenn, 5-7, 160, jr.

Ends: Carter Loase, Union Local, 6-0, 140, sr.; Johna McCall, Meadowbrook, 6-1, 150, sr.; Colin Oberdick, St. Clairsville, 6-0, 165, jr.; Dylan Moore, Beaver Local, 5-10, 170 sr.; Colt Emerson, John Glenn, 6-0, 165, so.; Eli Preston, Philo, 5-10, 185, sr.

Linemen: A.J. George, Meadowbrook, 6-6, 280, sr.; Brock Valentine, Cambridge, 6-4, 285, sr.; Avery Henry, St. Clairsville, 6-7, 360, jr. Mason Ludwig, East Liverpool, 6-5, 265, so.; Ethyn McClelland, Maysville, 6-6, 305, sr.; Nick Jones, Carrollton, 6-1, 250, sr.

Kicker: Carson Kerns, Philo, 5-11, 185, sr.

Defense

Linemen: Justin Bartlett, Cambridge, 6-0, 200, sr. ; Rhett Dyer, Meadowbrook, 6-2, 225, sr.; Reese Skaggs, St. Clairsville, 6-2, 215, sr ; Payne Allen, Beaver Local, 6-1, 205, sr.; Steel Hambel, Philo, 5-11, 210, jr.; Josh Knipp, Carrollton, 6-0, 205, sr.

Linebackers: Will Balgo, St. Clairsville, 6-3, 225, sr.; Caden Kenworthy, Cambridge, 5-10, 175, jr.; Brady McManaway, Meadowbrook, 5-11, 160, jr.; Jeremy Brown, Indian Creek, 5-8, 165, sr.; Kent Schupbach, Indian Valley, 6-0, 195 sr.; Aden Armstrong, John Glenn, 6-0, 170, so

Backs: Tanner Johnston, Beaver Local, 5-10, 175, sr.; Blade Barclay, John Glenn, 5-10, 160, jr.; Jerome Todd, Meadowbrook, 6-0, 150, sr.; Hunter Eubanks, Meadowbrook, 5-10, 146, jr.

Punter: Drew Sefsick, St. Clairsville, 5-11, 165, jr.

Second Team

Offense

Quarterbacks: Caden Moore, Cambridge, 5-10, 155, so.; Luke Warner, Carrollton, 5-11, 150, sr.; Kaiden Hall, Maysville, 6-2, 220, sr.; Mason Love, Indian Valley, 5-10, 185, sr.; Carter Fry, River View, 6-3, 170, so.

Backs: Logan Mobelini, Cambridge, 6-0, 185, sr. Tyler Lacey, Meadowbrook, 5-9, 200, sr.;Casey Munyan, Philo, 5-9, 165, sr.; Matt Schaefer, Indian Creek, 6-2, 220, sr.; Andrix Bowersock, Indian Valley, 6-0, 188, sr.

Ends: Talen Timberlake, Carrollton, 6-0, 160, sr.; Austin DaRe, St. Clairsville, 6-0, 155, sr.; Logan Smith, Maysville, 6-6, 260, sr.; Trevor Myers, Indian Valley, 5-8, 140, jr.; Sam Coleman, Indian Creek, 6-0, 140, jr.;

Linemen: Luke Porco, Claymont, 6-0, 200, jr.; JD Lancaster, Indian Valley, 5′-10 220, sr.; Jalen McCall, St. Clairsville, 6-6, 245, sr.; Logan Gilcher, John Glenn, 5-10, 220, sr.; Gage Simmons, Indian Creek, 6-0, 245, sr.; Grant Moore, Philo, 6-0, 255, sr.

Kicker: Jake Bolyard, St. Clairsville, 6-1, 185, sr.

Defense

Linemen: Mason McCort, St. Clairsville, 5-9, 185, jr.; Gauge Samson, Maysville, 6-2, 280, jr.; Austin Wayne, Maysville, 5-10, 225, sr.; Cameron Bryant, East Liverpool, 5-10, 250, sr.; Colin Bryant, East Liverpool, 5-10, 250, sr.; Corey Cottis, Indian Creek, 6-2, 210, sr.

Linebackers: Hayden Jarrett, Maysville, 6-0, 185, so.; Anthony Perkins, John Glenn, 5-11, 195, sr.; Logan Shields, St. Clairsville, 5-8, 160, jr.; Eric Williams, East Liverpool, 5-11, 165, so.; Dakota Hess, Union Local, 5-11, 200, jr.; Joey Beard, Carrollton, 5-5, 160, sr.; Cole Lancaster, Indian Valley, 5-8, 190, jr.

Backs: Brayden Costea, Minerva, 6-0, 185, jr.; Kaden Whaley, Cambridge, 6-0, 195, sr.; Nate Harper, Maysville, 5-10, 155, jr.; Jaxson Radcliffe, Philo, 6-0, 155, jr.

Punter: None

Area Special Mention: Jaren Starks, St. Clairsville; Luke Jozwiak, St. Clairsville; Carter Blake, Union Local; Johnny Sabinski, Union Local; Caleb White, Beaver Local; Tommy Warrick, Beaver Local;

Division V

Co-Offensive Players of the Year: Kobe Mitchell, Cadiz Harrison Central, Gabe Tingle, Ridgewood; Cameron Blair. Sandy Valley

Co-Defensive Players of the Year: Zack Prater, Ridgewood; Evan Carpenter, Martins Ferry

Coach of the Year: John Slusser, Ridgewood.

First Team

Offense

Quarterbacks: Cameron Blair. Sandy Valley, 6-2, 215, sr.; Gabe Tingle, Ridgewood, 5-11, 185, jr.; Kobe Mitchell, Harrison Central, 6-3, 190, sr.; Garrett Newsome, Garaway, 6-2, 185, sr.

Backs: Trey Hoover, Buckeye Local, 6-0. 205, so.; Braydon Johns, Coshocton, 6-0, 185, sr.; Chase Goff, Martins Ferry, 5-9, 165, sr.; Landen Pettet, Morgan, 6-0, 215, sr.; Colt Sechrest, Bellaire, 6-4, 210, jr.

Ends: Demetrius Evans, Sandy Valley, 5-10, 165, sr.; Trevor Carman, Harrison Central, 5-8, 170, jr.; Jaydon Miller, Garaway, 5-8, 155, sr.; Brian Palmer Jr., Buckeye Local, 5-7, 165, jr.; Dalton Patterson, Ridgewood, 6-1, 180, jr.; Mason Tucci, Sandy Valley, 5-10, 160, jr.

Linemen: Wyatt Moyer, Sandy Valley, 5-10, 225, jr.; Noah Duck, Martins Ferry, 5-10, 200, sr.; Colin Shannon, Coshocton, 5-10, 195, sr.; JJ Durr, Ridgewood, 5-11, 225, sr.; Kolten Hanlin, Edison, 5-8, 240, jr.; Cabot Arbaugh, Cadiz Harrison Central, 6-4, 240, so.; Luke Miller, Garaway, 6-4, 245 sr.

Kicker: None.

Defense

Linemen: Zach Prater, Ridgewood, 6-1, 290, sr.; Bryce Prater, Ridgewood, 6-3, 280, sr.; Jarrell Newman, Morgan, 5-9, 196, jr.; Ron Pauley, Harrison Central, 5-10, 185, sr.; Hunter Darrah, Buckeye Local, 6-6, 250, jr.; Jarett Wallick, Garaway, 6-2, 225, so.

Linebackers: Evan Carpenter, Martins Ferry, 6-2, 215, sr.; Nathan Bertolino, Harrison Central, 5-10, 175, sr.; Jared Drobney, Sandy Valley, 5-10, 200, jr.; Deontae Brandon, Ridgewood, 6-0, 183, sr.;

Garrett Hershberger, Garaway, 5’11 185, sr.; Vince Patrone, Bellaire, 5-11, 210, sr

Backs: Parker Hutton, Harrison Central, 5-9, 170, fr.; Brady Russell, Sandy Valley, 5-9, 175, sr.; Javan Belt, Ridgewood, 6-2, 160, sr.; Alexander Roden, Garaway, 6-1, 155, so.

Punter: Carson Copeland, Morgan, 6-1, 185, so.

Second Team

Offense

Quarterbacks: Kobe Rust, Coshocton, 5-9, 170, jr.; Harley Hopkins, West Muskingum, 6-0, 185, jr.; Logan Smith, Martins Ferry, 6-5, 195, sr.; Levi Brown, Morgan, 5-9, 165, jr.; Jake Heatherington, Bellaire, 5-10, 155, jr.

Backs: Korbyn Haley, Coshocton, 6-0, 190, jr.; Ben Petro, Sandy Valley, 5-10, 180, jr.; James Brooks, Harrison Central, 5-11, 210, jr.; Ethan Waggoner, Edison, 5-7, 165, so.; Kigenn Millender, Ridgewood, 5-9, 172, jr.

Ends: Jonathan Vermillion, Cadiz Harrison Central, 6-5, 180, jr.;Landon Murrey, West Muskingum, 6-3, 220, sr. Drew Murrey, West Muskingum, 6-1, 180, sr.; Karsen Mayle, Morgan, 6-3, 190, sr.; Zach Bickford, Garaway, 5-11, 170, sr.; Jayce Gallaher, Bellaire, 5-10, 155, sr.

Linemen: Brandon Crown, Coshocton, 5-9, 295, jr.; Jared McVay, Coshocton, 5-9, 210, sr.;Justin Driscoll, Buckeye Local, 5-9, 265, jr.; Zeke Bruney, Martins Ferry, 5-10, 275, jr.; Wade Pauley, McConnelsvile Morgan, 6-3, 215, so.; Luke Farmer, Bellaire, 5-10, 200, jr.

Kicker: None.

Defense

Linemen: Kadin Bradford, Ridgewood, 6-4, 235, jr,; JD Young, Garaway, 6-0, 180, jr.; Colton Larkins, Martins Ferry, 6-2, 205, jr.; Preston Thaman, Martins Ferry, 6-1, 280, sr.; Timmy O’Grady, Bellaire, 5-11, 225, jr.

Linebackers: Jacob Cusick, Edison, 6-0, 175, jr.; Reece Franks, Sandy Valley, 6-3, 185, sr.; Vinnie Marcino, Edison, 5-10, 215, sr.; Isaac Shook, Coshocton, 6-3, 195, jr.; Trevor Hanson, Martins Ferry, 5-11, 170, sr..

Backs: Kurtis Varian, Ridgewood, 5-8, 165, sr.; Cole Sztary, Martins Ferry, 5-8, 165, sr.; Nathan Fauver, Coshocton, 6-0, 160, sr.; Logan Yoder, Garaway, 5-10, 160, so.

Punter: None.

Area Special Mention

Hunter Russell, Edison; Talan McClurg, Edison; Peyton Hores, Martins Ferry, Jaizen Miles, Martins Ferry, Colton Redinger, Martins Ferry, Zak Dobson, Martins Ferry; Alex Bennett, Martins Ferry;.

Division VI

Offensive Player of the Year: Casey Brooker, Fort Frye.

Co-Defensive Players of the Year: Cade Denius, Shenandoah; Dylan Hart, Fort Frye.

Coach of the Year: Eric Huck, Fort Frye.

First Team

Offense

Quarterbacks: Ian Ellis, Fort Frye, 6-0, 180, jr.; Connor Puskarich, Buckeye Trail, 6-0, 185, sr.; Dayton Hill, Shenandoah, 6-3, 155, sr.; Tanner Phillips, Tuscarawas Valley, 6-1, 170, sr.; Ayden Hannahs, Barnesville, 5-10, 186, sr.

Backs: Briar Portman, Shenandoah, 6-0, 185, sr.; Franko Rome, Buckeye Trail, 5-10, 165, sr.; Gage Hannahs, Barnesville, 5-9, 161, sr.; Owen Brown, Fort Frye, 6-1, 185, so.; Maeson Long, Fort Frye, 5-10, 170, jr.; Tristan Tesch, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-11, 150, sr.

Ends: Beau Wolf, Tusky Valley, 5-11, 145, so.; Spencer Bliss, Barnesville, 5-9, 150, jr.; Jay Baker, Fort Frye, 6-3, 175, sr.

Linemen: Casey Brooker, Fort Frye, 6-3, 245, jr.; Nic Burris, Buckeye Trail, 5-10, 260, sr.; Jared Trenner, Shenandoah, 5-10, 220, so.; Luke Schultz, Barnesville, 5-10, 199, sr.; Eric Isner, Fort Frye, 6-5, 245, sr.; Dakota Milliken, Buckeye Trail, 5-11, 192, jr.; Hunter Kesselring, Fort Frye, 6-2, 200, jr.

Kicker: None.

Defense

Linemen: Preston Mackie, Shenandoah, 6-1, 305, sr.; Gavin Carpenter, Barnesville, 5-8, 268, jr.; Jacob Starr, Barnesville, 5-11, 158, sr. Brady Kutscherenko, Fort Frye, 6-0, 215, sr.; Braden Medley, Fort Frye, 5-11, 195, sr.

Linebackers: Dylan Hart, Fort Frye, 6-1, 215, sr.; Hunter Schott, Shenandoah, 6-2, 230, so.; Aiden Snodgrass, Buckeye Trail, 5-11, 212, jr.; Jake Boulet, Barnesville, 5-10, 174, sr.; Coltin Meek, Newcomerstown, 6-1, 170, sr.; Shane Smith, Buckeye Trail, 6-0, 173, jr.; Cameron Woods, Barnesville, 6-0, 170, sr.

Backs: Cade Denius, Shenandoah, 5-8, 170, sr.; Baylor Wentworth, Shenandoah, 5-7, 145, sr.; A.J. Detling, Barnesville, 5-7, 140, sr.; Brian Adkins, Fort Frye, 6-0, 185. sr.

Punter: None.

Area Special Mention

Austin Paden, Buckeye Trail; Landon Koch, Buckeye Trail; Nick Neuhart, Buckeye Trail; Jayden Lucas, Barnesville.

Division VII

Co-Offensive Players of the Year: Derk Hutchison, Malvern Wyatt Reiman, Shadyside

Co-Defensive Defensive Players of the Year: Carter Dennis, River; B.J. Pearson, Toronto

Coach of the Year: Matt Chiurco, Malvern.

First Team

Offense

Quarterbacks: Derk Hutchison, Malvern, 6-0, 190, sr.;Braxton Dudley, Caldwell, 5-9, 166, so.; Malachi Rose-Burton, Monroe Central, 5-11, 175, jr.

Backs: Wyatt Reiman, Shadyside, 6-0, 185, sr.; Garrett Dozier, Toronto, 5-10, 172, sr.; Slade Amos, Frontier, 5-6, 180, jr.; Alex Kilburn, Monroe Central, 5-11, 215, sr.;Shane Keenan, Toronto, 6-6, 308, jr.; Whyatt Parks, Caldwell, 5-8, 150, sr.; Noah Ball, Malvern, 6-4, 180, jr.

Ends: Mason Vannest, Shadyside, 6-0, 165, jr ; Michael Johnson, River, 5-10, 160, sr.; Shane Keenan, Toronto, 6-6, 308, jr.; Whyatt Parks, Caldwell, 5-8, 150, sr. ; Noah Ball, Malvern, 6-4, 180, jr. 

Linemen: T.J. Wehr, Caldwell, 5-11, 285, sr.; Garet Cramer, Monroe Central, 6-0, 285, sr.; Sam Foster, Malvern, 6-2, 210, jr.; Tyson Randall, River, 5-9, 210, sr.; Logan Crozier, Shadyside, 5-10, 288, jr ; Josh Fancher, Toronto, 6-2, 328, jr.

Kicker: Zack Hocutt, River, 5-10, 155, jr.

Defense

Linemen: B.J. Pearson, Toronto, 5-11, 195, sr. Gaige Bowersock, Frontier, 6-1, 215, sr.; Jonah Croucher, Caldwell, 5-10, 180, sr.; Gage Joseph, Shadyside, 6-0, 265, jr.

Linebackers: Carter Dennis, River, 5-10, 195, sr.; Dawlson Moore, Caldwell, 6-1, 169, sr.; Jacob Visnic, Shadyside, 5-11, 214, sr.; Bryson White. Malvern, 6-2, 235, jr.; Chris Parker, Toronto, 5-10, 181, sr.; Zach Chaney, Strasburg-Franklin, 5-11, 200, sr.; Garson Imes, Bowerston Conotton Valley, 5-11, 190, jr.

Backs: Rhys Francis, Shadyside, 6-0, 175, jr.; Ryan Dick, New Philadelphia, 5-1, 180, sr.; Jake Rose, River, 5-11, 180, sr.; Jordan Joseph, Shadyside, 5-10, 171, sr.

Punter: None.

Second Team

Offense

Quarterbacks: Toby Grossi, New Philadelphia TCC, 6-1, 220, sr.; Ryan Gorman, SCC, 6-1, 190 sr.; J.D. Schmidt, Frontier, 5-9, 175, jr.; Kape Schupbach, Strasburg-Franklin, 5-10, 170, sr.

Backs: Adam Moser, Malvern, 5-8, 175, sr.; Maddox Walter, Bowerston Conotton Valley, 6-0, 210, jr. Thomas Spohn, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-10, 165, sr.; Caden Moore, Caldwell, 6-0, 170, sr.

Ends: Trent Severs, Malvern, 5-9, 155, sr.; Jordan Heaston, New Philadelphia TCC, 6-4, 165, jr.; Austin Hogue, Monroe Central, 5-11, 155, sr.; Vince Carapellotti, SCC, 6-2, 200, sr.; Tanner Bills, Frontier, 5-10, 155, jr.

Linemen: Ethen Phillips, Rosecrans, 6-1, 220, sr.; Jackson Bambeck, TCC, 6-1, 224, sr.; Matthew Cunningham, Caldwell, 5-11, 205, sr.; Tate McKenna, l, 6-2, 270, so.; Kris Tsoras, Shadyside, 5-11, 249, jr.; Nate Bowers, River, 6-1, 250, sr.

Defense

Linemen: Payton Davis, Malvern, 5-9, 185, sr.; Mike Cottis, Bowerston Conotton Valley, 6-0, 220, sr.; Ethan Mague, Bowerston Conotton Valley, 6-0, 220, sr.;Ryan Florence, Shadyside, 6-0, 176, jr

Linebackers: Xavier Watson, Malvern, 5-11, 175, so; Cade Renicker, New Philadelphia TCC, 5-8, 145, sr.; .

Ben Martin, TCC, 6-0, 170, sr.; Rocco Romeo, Bowerston Conotton Valley, 5-10, 170, sr.; Noah Barnhart, Frontier, 5-10, 225, sr.; Chase Lawrence, River, 6-1, 195, sr.

Linebackers: Avery Creamer, River, 5-11, 185, jr.; Andrew Osman, Shadyside, 5-7, 150, fr.; Johnny Walker, Malvern, 5-8, 145, jr.

Backs: Michael Bunning, Monroe Central, 5-7, 145, jr.; Avery Weigand, Toronto, 5-9, 162, jr. James Burleson, Bowerston Conotton Valley, 5-6, 150, jr.; Tayshaun Curtis, Strasburg-Franklin, 6-0 160, sr.

Area Special Mention

Payton Robinson, Monroe Central; Brandon Louden, Beallsville; Ryan Matyas, Toronto; Jon Bugaj, Bridgeport; Marshall Bier, River; Brody Lollathin, River; Austin Creamer, River; Jalob Honeywell, Shadyside; Alec Shepherd, Shadyside; Andrew Brown, Shadyside; Cam Brown, Shadyside; Karl Tsoras, Shadyside;; Elijah Brock, Shadyside; Andrew Dorsey, SCC; Breckin Hoff, Frontier;

Andrew Shapley, Frontier; Lucas Lindsay, Strasburg-Franklin; Javier Pryor, Strasburg-Franklin.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)

COMMENTS

Starting at $4.75/week.

Subscribe Today