×

Prep Roundup: River, Monroe, Bridgeport baseball ousted; Barnesville Track Invite held

HANNIBAL — The Cougars took advantage of seven Pilots errors and scored the final five runs Saturday to advance to face Shenandoah in a sectional co-final by virtue of a 9-8 victory.

River, which led 8-4 after four, received a single and a double from senior Carter Dennis. River Thompson and Elijah Wayt each had a double.

Shenandoah 7, Monroe Central 0

SARAHSVILLE — Zeps ace Dayton Hill was too much for the Seminoles Saturday afternoon in an opening round sectional game.

Shenandoah scored at least a run each of its first five trips to the plate, while the Seminoles could muster only four hits.

Fueling Monroe was Landen Lydick’s double and single.

Shenandoah was led by Wyatt Rogers’ two doubles and a RBI. Cade Denius had two singles and a RBI. Hill helped himself with two singles and a RBI.

Strasburg 6, Bridgeport 0

STRASBURG — The Tigers were simply too much for the Bulldogs Saturday.

Scottie Sauerheimer fanned 13 and allowed only three infield singles in a complete-game gem.

The Tigers (15-12) will trek to Shadyside Wednesday to play in a sectional co-final.

Hiland 14, Beallsville 0

BERLIN — The Blue Devils managed just one hit during their sectional opener against the state-ranked Hawks Saturday.

Derrick Troyer earned the win for the Hawks and Dakota Miller had three RBI.

TRACK AND FIELD

Bellaire boys, Linsly win Barnesville Invite titles

BARNESVILLE — The Big Reds and Cadets followed up their OVAC titles by adding the Shamrock Invite titles to their collection Saturday.

Bellaire scored 99 points, which was six more than the host Shamrocks. Linsly finished with 159 points, which was 44 better than the Barnesville girls.

The Big Reds were fueled by the double field win of junior Colt Sechrest, who won the shot put with a mark of 47-1 1/2 and re-wrote his own personal record in the discus with a mark of 177-10.

Freshman Mayson Sochor won both the high and intermediate hurdles in 15.86 and 43.41, respectively.

Senior Jacob Defibaugh captured the 3200 meter run in 10:12.93. Sophomore Ray Ray Pettigrew won the 200 in 23.89.

Barnesville’s A.J. Detling won the pole vault at 11-6.

Union Local’s Liam Vinskovich won the high jump at 6-0. The Jets also claimed the 4×8 with a time of 8:27.63. The Jets posted a 1:34.11 to win the 4×2.

Martins Ferry’s Francis Toohey won the 1600 in 4:43.07. Senior Elijah Smith was the 800 champion in 2:08.77.

Beallsville’s Brandon Louden won the 100 in 11.42.

Girls

Linsly was led to the title by a pair of wins in the 100 and 200 by senior speedster Sydney Glessner, an 800 win by Molly Herron and wins in four of the five relays.

The Barnesville girls recorded their first win in the shot put thanks to junior Anna Yater’s 34-8 toss.

Senior Grace Detling pocketed the pole vault with an 8-6 clearance. Detling also won the 300 hurdles in 52.46.

Freshman Mara Bethel won the 1600 in 5:33.04.

The Bellaire girls picked up a victory in the discus thanks to junior Katelyn Hart’s 115-foot effort.

Harrison Central sophomore Grace Goudy won the long jump with a mark of 14-6.

Union Local sophomore Josie Goodson won the 400 in 64.09.

St. Clairsville freshman Angel Heatherington won the high jump with a 4-10 clearance.

River freshman Mara Beard won the 3200 meter run in 12:21.01.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)

COMMENTS

Starting at $4.62/week.

Subscribe Today